Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LITIGII DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LITIGII DE MUNCA

Buna ziua.As dori sa aflu cum se calculeaza sporul de vechime ,daca acest spor este trecut in salariul de incadrare sau nu.Vreau sa aflu acest lucru deoarece cred ca angajatorul meu nu m-ia platit sporurile de noapte si de vechime.De exemplu la un salariu de incadrare de 844 de lei eu primeam in mana 664 de lei.Mentionez ca beneficiam si de deducerea pentru 2 copii.Astept un raspuns deoarece vreau sa-mi recuperez sporurile de la angajator.
Calculul salarial este bun .. la un salariu brut de 844 lei si 2 copii in intretinere, salariul net este de 664 lei ...

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
da dar eu am un spor de vechime de 20 la suta si vreau sa stiu daca la un salariu minim brut pe economie este calculat bine,si daca se poate primi salariul brut sub salariul minim brut pe economie.
Daca aveti salariu 700 lei si spor de vechime de 20% .. inseamna un salariul brut in valoare de 840 lei ...

Ceea ce primiti dvs in mana este in conformitate cu prevederile legale .. din salariul brut se scad contributiile datorate bugetului de stat de catre angajator .. asadar, salariul net are o valoare mai mica decat salariul brut.